2019 kokkuvõte – 2 aastat finantsvaba!

 

Lähme koheselt numbrite kallale. Ma alustasin aastat portfelliga, mille väärtus oli 262 000 eurot ning lõpetasin portfelli põhimõtteliselt 450 000 euro piiril. Aga et olla veelgi täpsem, siis peaksime vaatama netoportfelle.
2018 alguseks oli mul puhast raha 230 000 euro väärtuses. Peale aasta aega rügamist oli summaks ca 330 000 eurot. Ehk siis puhas kasv aasta baasil ca 100 000 eurot. See on siis nii investeerimistulu kui ka reaalse töö kasum. Palgatööga on sellist summat keeruline saavutada, nii et ma soovitan kõigil pöörata oma pilgud ettevõtluse poole. Ka Herr Roosaare ise ütleb, et isegi investeerimine ei ole nii tähtis kui ettevõtlus! Ma tean päris mitut inimest, kelle ettevõtluseks on ühemehe/naise ettevõtte. Olgu selleks siis juuksur, modell, DJ, videograaf, tantsuõpetaja, kirjanik. Sa ei pea olema ärihai, et saavutada oma ettevõttega häid tulemusi.
Üks hea tuttav ütles, et kui sa oskad võimendust kasutada, siis on sul võimalik oma portfelli eksponentsiaalselt kasvatada. Minu eelmise aasta keskmiseks võimenduseks jäi ca 20% portfellist. Tema opereerib ca 80% võimendusega, mis läheb
veidi üle minu mugavustsooni. Olen endale ise sihtmärgiks pannud, et võimendust võiks portfellis umbes 40% ringis olla.

2019 tõi mulle 31 547 eurot passiivselt. Võrreldes eelmise aastaga, mil teenisin ca 23 000 eurot, on passiivne sissetulek suurenenud. See on investeerimise võlu. Mida kauem olla turul, seda rohkem mõjutab sind liitintress ja su varad kasvavad.
Keskmiselt tuli eelmine aasta ca 2600 eurot kuus higivabalt koju. Ja sellega võib ka õelda, et olen nüüdseks teist aastat finantsvaba. Väga palju mu elus küll muutunud ei ole ning tööd teen täpselt sama palju.

Eelmise aasta üks isiklikumatest lubadustest oli tööd vähendada. Paberil see eesmärk õnnestus, aga reaalsuses kukkusin läbi. 2018 aastal oli mul 449 projekti. 2019 aastal aga 448 projekti. See on justkui NSVL eesmärk, kus paberil on
saavutus tehtud, aga reaalelus see väga rolli ei mängi. Positiivseks võtmeks võiksin aga välja tuua selle, et kui mul 2018 ei olnud ühtegi reisi, siis eelmine aasta suutsin neid teha suisa 5, mis teisendus 6 nädalaseks puhkuseks. Sai päris mitmel korral mere ääres olla ja mitte midagi teha, aga samas näha, kuidas portfell kasvas.

Piiludes portfelli sisse, siis aastat alustasin kolme RahaBotiga ja lõpetasin suisa 5ga. See vastu viimase RahaBotiga on olnud nii palju jamasid, et mõtlen üsna tõsiselt sellest ärist väljumise peale. Võibolla oleks mõistlikum võimendust kaasata hoopis InterActive Brokersi kaudu ja elada murevabamalt.  Seal on võimalik suisa 1.5% intressiga võimendust kasutada. Isegi Eesti pangad ei anna sulle nii väikse intressiga laenu. Kavalamad on selle laenuraha kodulaenuks ümber keeranud. 

Ühisrahastus (Mintos, OmaRaha, otselaenud) pakkusid mulle keskmiselt 15% tootlust. 
RahaBotid koos oma sisse laenatud lugejate rahadega pakkusid keskmiselt 13% tootlust.
Aga nüüd suur trummipõrin ja tuleshow, Balti aktsiad pakkusid mulle ca 30% tootlust. Tundub, et Kaarel Otsal on õigus ning aktsiad on tõesti ühed ägedad instrumendid, kuhu investeerida. Neist kaks kõige paremat olid Apranga 42% tootlust ja SAB1L 35% tootlust.

Kui pöörame pilgud blogimaastikule, siis 2019 aasta alguses alustasid ka väga paljud uued blogijad, kellest vaid mõned üksikud küll vedasid aasta lõpuni välja. Tundub, et suure hooga alustatakse blogimist ja siis kas kehvade tulemuste või muudel põhjustel jääb asi soiku. Sellest on kahju,  kuna aasta jooksul ilmusid välja päris mitmed põnevad blogid. Endiselt on mu lemmik Varatasku, kes nüüd on vist läinud hingusele. Samuti oli tore lugeda Portfell Xi tegemisest Austraalias, aga ka kahjuks tema on vist kadumas. Üks huvitavamaid elukutseid oli Spordipanustajal, kes õige mindsetiga saaks vähem kui aastaga finantsvabaduse. Aga mine tea, äkki ta sai nii hea duubelkombo, et enam ei peagi kirjutama ja elabki kuskil Kariibidel.

 

Minu enda eelmise aasta top 3 postitust olid:

https://rahabot.rahajutud.ee/2019/10/03/kodulaenude-vordlus-19-09-h2ck-final-september/

https://rahabot.rahajutud.ee/2019/06/12/10-eluhakki-raha-kokkuhoidmiseks-19-05-h2ck-final-mai/

https://rahabot.rahajutud.ee/2019/11/04/50-000-eurot-passiivselt-teenitud-19-10-h2ck-final-oktoober/

 

Mida ma õppisin selle aastaga:

 1. Investeeri regulaarselt. Kui ma oleks regulaarselt aktsiaid ostnud, siis mu tootlus oleks eelmine aasta veelgi suurem olnud. Kahjuks aga olin selles eelmisel aastal väga kehva ning seetõttu tuli sealt ka palju väiksem tootlus. Püüan sellel aastal ennast parandada.
 2. Tee ära oma kodutöö. Ma ei paigutanud oma raha Kuetzali või Envestio ponzi skeemi, aga paljud uued investorid tegid seda. Eriti kehvasti läks neil, kes olid mõlemasse investeerinud ja allokeerinud sinna väga suure osa oma portfellist.
 3. Ära mine kaasa kollase meediaga. Investor Toomas kuulutus suurelt, et vaja kiirelt Apranga maha müüa, kuna see on uppuv laev. Nüüd aga oleme uues aastas ja see laev muutus kulla auguks.
 4. Mida rikkam oled, seda vähem pead füüsilist tööd tegema. Kõige kiirem tee rikkuseni on aga läbi ettevõtluse.
 5. Ära spekuleeri.
 6. Ja kõige tähtsam. Sain teada, kes on RahaKratt 😀

 

Mida õppisid sina eelmisest aastast?

 


13 thoughts on “2019 kokkuvõte – 2 aastat finantsvaba!

 1. Finance Freedom Reply

  RahaKrati postituse gif on jube hea.

  1. Rahabot Reply

   Ma tänan 😀

 2. K Reply

  Mis tähendab 2 aastat finantsvaba?

  1. Rahabot Reply

   See tähendab, et ma olen saanud kaks aastat passiivsest sissetulekust ära elada 🙂

   1. K. Reply

    Rabad ju ikka tööd teha?
    Reaalselt kasutasid passiivset tulu elamiseks ka?

    1. Rahabot Reply

     Ma ei oska lihtsalt käed rüppes seista. Ikka kasutasin, aga suure osa suunasin tagasi investeeringutesse, et seda lumepalli veel suuremaks veeretada!

 3. R Reply

  Alustasin ka investeerimisega. Kõige rohkem pakuvad mulle huvi aktsiad, laenud ei ole huvitavad.

  Kaua plaanid Siauliu panka hoida?
  Mis plaanid Aprangaga on? Plaanin seda ise ka osta.

  1. Rahabot Reply

   Väga tubli, et oled alustanud! Eriti nüüd, kus LHV kaotas teenustasud ka ära, siis on täitsa tore aktsiaid juurde soetada.
   Investor Toomase konverentsil tõdes Äripäeva toimetus, et nende aktsiate tootlus oleks olnud isegi parem, kui nad oleks lihtsalt aktsiaid ostnud ja mitte midagi müünud. Ma ise olen sama usku.
   Tahan lihtsalt osta ja hoida. Hetkel ühtegi müügimõtet peas ei ole. Apranga mulle meeldib, kuna kannan ka ise nende tooteid ning juhtkond tunneb oma tööd. Finantsid on tugevad ning mina näen nendes head stabiilset dividendi maksjat.

  2. R Reply

   Tänud sulle selle vastuse eest, ma ise kannan ka Apranga tooteid. Esimene ost oli mul Siauliu pank, edasi plaanin Aprangat ja LHV-d. Usun, et praegu on Apranga ost loogilisem käik, enne kui ta veits langeb (siis saab uuesti osta). LHV on järgmisena kavas.

   1. Rahabot Reply

    Tehnilise analüüsi põhjal pidi LHV kohe jõudma vastupanu teljele ja sealt oodatakse korrektsiooni. Ma võibolla pigem ootaks veidi, et seda portfelli lisada
    https://www.aripaev.ee/uudised/2020/02/05/tehniline-analuutik-arge-ostke-lhv-aktsiat

    1. R Reply

     Lugesin ka just seda artiklit. Kas sinuga oleks võimalik kuskil connectida, et arutada neid asju kuskil meili, skype vms teel? 🙂

 4. K. Reply

  Kas kaks aastat finantsvabana on su elu olnud kuidagi teistmoodi kui enne?Igapäevategevused jne..

  1. Rahabot Reply

   Väga suuri muutusi ei ole oma ellu veel toonud, kuna pigem viljelen minimalistlikku elustiili. Küll aga tunnen, et ma enam ei tunne nii suurt tungi igat senti lugeda ja suudan veidi rohkem enda ja oma pere peale kulutada.

Leave a Reply