Kriisi algus – 20.03 h2ck.final.märts

Märts on olnud väga emotsionaalne kuu. Kui paar kuud tagasi suri üks mu tuttavast nooremapoolsem kolleeg, siis poleks uskunud, et juba märtsis tuleb ka mul endal väga lähedase inimese surmaga kokku puutuda. See lõi üsna korralikult rivist välja, kuna olin ise üksi tema kõrval, oodates kiirabi. Kahjuks ei suutnud brigaad teda enam ellu äratada. Esimesed päevad ja eriti ööd olid väga rasked. Keeruline oli peast välja saada mälupilte ja hääli, mida teeb surev inimene. Ja kõige rohkem hakkasid piinama mõtted, et kui oleks teinud nii või teinud naa, siis äkki oleks olnud lõpplahendus teistsugune. Ainukeseks päästvaks mõtteks oli see, et iga uus päev teeb asja mentaalselt kergemaks. Ja nii on ka õnneks läinud. Päev päeva järel olen vaikselt august välja roninud ja suudan jälle näha maailma helgemates piltides. Samamoodi tunnevad vast hetkel väga paljud inimesed, kes on lähedase koronaaviiruse tõttu kaotanud. Ei saa me üle ega ümber maailma kõige põletavamast teemast. See sama viirus on ka minu portfellile oma jälje jätnud.

Märtsi alguses õnnestus ära teha mõned suuremad projektid, mis õnneks aitasid portfelli ülespoole vedada. Sarnast taktikat kasutas ka Elunaut oma viimases postituses. Õnn on aga lühike, kuna aprilli töökalender on ca 85% ulatuses vähenenud. Ja kui kriis hetkel ei kao, siis pigem näeme järgmised kuud stagnatsiooni või langust. Kulusid väga enam optimeerida ei saa.
Hetkel on portfell ca 405 000 eurot ning netoportfell ca 345 000 eurot. Portfelli tõus kuulõikes ca 1,5%. Kõik selle aasta eesmärgid võib aknast välja visata, sest kui tööd ei ole, siis ei tule ka sissetulekut ja portfell ei kasva.

Märtsi kuu passiivne sissetulek oli 1698€

Passiivne sissetulek on peaaegu 2x kukkunud. Kuna majandus on endiselt ebastabiilne, siis ma arvan, et hetkel passiivne sissetulek ei suurene ning pigem on langustrendis. Kui vaadata mu erinevate instrumentide tootlusi, siis Balti aktsiate puhul on rahapõletamine päris karm olnud. Õnneks on nende osakaal üsna pisike kogu portfellist.

Omaraha ja Mintose vahel on tekkinud suuremad käärid, kuna viimane on viimase kuuga meeletult intresse üles toonud.

Passiinve sissetulek jagunes nelja instrumendi vahel.

Võime eeldada, et ühisrahastuse osakaal kukub veel märgatavalt ning samuti langeb ka Rahabotid.

Kogu portfell on hetkel selline:

Raha osakaal on meeletult suurenenud, pea 3 kordistunud võrreldes eelmise kuuga. Suuresti on see tulnud Mintose arvelt, kust olen raha välja kandnud. Tänu kodu soetamise soovile ja kriisi tulekule on raha osakaal varsti pea kõige suurem sektsioon mu portfellis.

Mintose portfell on hetkel selline:

Kes eelmise kuu postitust mäletab, siis kirjutasin

Kiirendame 30 päeva edasi ja juhtus kõige hullem. Armeenias täitus ootamatult poliitiline risk, mis päädis Varksi kontori likvideerimisega. Õnneks paar päeva enne suutsin 2/3 portfellist välja kanda, aga hetkel on veel 1/3 kinni. Kuulujuttude põhjal peaks aprilli keskpaigas aga Varksi kraanid uuesti lahti minema ning kõik investorid oma rahad tagasi saama. Ma südamest loodan, et see juhtub, kuna muidu oleks üsna korralik auk portfellis.

Rahabottidest õnnestus eelmine kuu viimane masin maha müüa ning uus omanik alustas “üllatuste” rajal. Loodetavasti need üllatused mulle boomerangina tagasi ei tule ning sellest masinast enam midagi kuulma ei pea. See oli üks pikk hädade jada, mis õnneks sai enne kriisialgust ja volatiilse turu tekkimist maha müüdud. Ühe Rahabotiga on siin vaikselt küll aga uus mure kerkimas. Sellest lähemalt juba uue kuu postituses.

Mikrolaen töötab endiselt hästi ning loodame, et kriis seda valdkonda väga tugevalt ei mõjuta.

Funderbeamis midagi toimetanud ei ole.

Aktsiate puhul alustasin kuud suure tuhinaga. Tegin lõpuks ära Interactive Brokersi konto ja soetasin juurde mõned Balti börsi aktsiaid. Tagantjärgi tarkusena tuli peale soetamist veel suurem langus 😀

Hetkel on mu aktsiaportfell selline:

Mu kõige esimene investeering oli Apranga ning hetkel on ta jäänud osakaalult teisele suurusele. Nii juhtub, kui armud ära oma investeeringusse ja ei suuda ratsionaalselt vist mõelda. Ma oleksin pidanud ta ammu maha müüma, kuna kõige suurem miinus on just sellest positsioonist pärit!

Kõigest -41% langust 😀

Aktsiaportfelli xirris vaatab vastu üsna korralik miinus

Aga eks siin tuleb arvestada, et xirr arvutatakse aasta baasil ja mõned väga värsked positsioonid näitavadki üsna suurt miinust. Ajapikku ehk tiksub miinus järjest väiksemaks.

Kui kõik investeeringud kokku panna, siis vaataks vastu selline pilt:

Kuidas on sinu portfellil kriisis läinud? 🙂


4 thoughts on “Kriisi algus – 20.03 h2ck.final.märts

 1. Finance Freedom Reply

  Minu sügav kaastunne.

  1. Rahabot Reply

   Aitäh sulle!

 2. TT Reply

  Minu siiras kaastunne! Olen matnud ühel aastal neli sugulast, sh ühe oma lähedaseima, ning võin öelda, et leina viis staadiumit on kõigil erineva pikkusega, kuid need läbi tehakse. Kui tegemist on lähedase inimesega, võivad erinevad sündmused/tähtpäevad esimesel aastal väga raskelt mõjuda, kuid minu kogemusel läheb sealt edasi veidi kergemaks. Soovin Sulle jaksu ja ära unusta, et õiget viisi leinamiseks ei ole, ükskõik, mis teised ka ei ütleks, aga rutiini hoidmine on ka abiks. Lahkunu ei soovi, et Sa oma elu seisma paneksid.

  Portfell on minulgi pihta saanud. Kuigi eelmise kriisi ajal olin väga noor ning kogemust sellest ajast ei ole, olen asja rahulikult võtnud ja tõdenud, et tulen miinusmärkide talumisega kenasti toime, samuti on mõningaid oste tehtud. Horisont on pikk ja jätkan investeerimisstrateegia järgimist.

  1. Rahabot Reply

   Suur suur aitäh, et jagasid oma lugu! Aeg teeb tõesti elu kergemaks ja iga päevaga läheb olukord kergemaks.

Leave a Reply